Տեղեկատվական հարթակներում անցնող շաբաթվա հիմնական ասելիքի առանցքը դարձյալ Արցախն էր․ սեպտեմբերի 19-ին լրացավ Արցախի բռնազավթման ու վերջնական հայաթափման մեկ տարին։ Ուղիղ մեկ տարի առաջ պատմական Արցախը, ...
23.09.2024
Նյու Յորքում հանդիպելու են Փաշինյանն ու Էրդողանը։ Օրակարգը հայտնի չէ։ Տեղեկությունը տարածել են թուրքական լրատվամիջոցները։ Փաշինյանի աշխատակազմը դեռևս ոչ հերքել, ոչ էլ հաստատել է լուրը։ Ո՞րն է հանդիպմա...
Հայաստանյան քաղաքական առօրյայում ամենօրյա ռեժիմով ականատես ենք դառնում իրարամերժ ու հակոտնյա իրավիճակների, որոնք ՀՀ հետագա գոյության համար դառնում են ուղղակի սպառնալիք․ այս ամենի մեջ իր առանցքային դեր...
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ելույթ է ունեցել ԱՄՆ-ի Նյու Յորք քաղաքում գտնվող Թուրքիայի ներկայացուցչությունում՝ «Türkevi»-ում (թուրքական տուն) ուղեղային կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ կազ...
Արցախն ու Արցախցիների հիմնահարցը՝ Կանադայի ԱԳՆ-ի օրակարգում է։ Մինչ պաշտոնական Երևանը խաղաղության խաչմերուկում այս ու այն կողմ է վազում՝ բոլոր օրակարգային հարցերը մի կողմ թողած, Սփյուռքի կառույցները լ...
Ադրբեջանը, Թուրքիան և Վրաստանը համատեղ զորավարժություններ են անցկացնում։ Eternity անունը կրող համակարգչային աջակցությամբ հրամանատարաշտաբային զորավարժություններն անցկացվում են Վրաստանում։ Զորավարժությո...
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը հրամանագիր է ստորագրել երկրի նոր կառավարություն ձևավորելու մասին, որում, մասնավորապես, փոխվել է արտաքին գործերի նախարարը․ գրում է РИА Новости գործակալությունը՝ հղում տալ...
Գերտերությունների ղեկավարները՝ Թաթարստանի կենտրոնում։ հոկտեմբերի 22-24-ը տեղի կունենա ԲՐԻՔՍ ամենամյա գագաթնաժողովը։ Մոտ 20 երկիր մասնակցելու է ՝ ղեկավարների մակարդակով։ Պաշտոնական Երևանն էլ է հաստատել...
Ադրբեջանը՝ Եվրոպայի հարավ-արևելյան ծայրամասում գտնվող նավթային պետությունը, հայտնվել է ուշադրության կենտրոնում՝ որպես COP29-ը հյուրընկալող պետություն, գրել է Euronews-ը։ ՄԱԿ-ի կլիմայական կոնֆերանսի ա...
Բելգիայի Ռոսելար քաղաքում Հայաստանի Հանրապետության անկախության 33-րդ տարեդարձի օրը տեղաբնակ Խաչատուրյան ընտանիքի նախաձեռնությամբ, տեղի հայ համայնքի եւ քաղաքային իշխանությունների աջակցությամբ տեղի է ու...
Սեպտեմբերի 28-ին՝ շաբաթ օրը, ժամը 17:00-ին Մայր Աթոռի Սուրբ Տրդատի բաց խորանում կկատարվի Սրբալույս Մյուռոնի օրհնություն՝ ձեռամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս...
Ալեն Սիմոնյանի այցը Կանադա, եթե անգամ այն քաղաքական պայմանավորվածություն է, հայ համայնքի համար ընդունելի չէ. ABC media-ի հետ զրույցում ասել է կանադահայ հասարակական, քաղաքական գործիչ Ժան Հալաջյանը։ Կան...

Artsakh was again the focus of last week’s media coverage. Sept. 19 marked one year of the occupation and final depopulation of Artsakh. Exactly one year ago, historical Artsakh, which was not deprive...
23.09.2024
Pashinyan and Erdogan will meet in New York. The agenda is not known yet, Turkish media said. Pashinyan’s staff has neither denied nor confirmed the information yet. What is the purpose of the meeting...
RPA Council member Armen Hovasapyan wrote an article, referring to Nikol Pashinyan’s today’s speech at the U.N. General Assembly. The article is presented below: “As a rule, during such global forums,...
In Armenian political reality, we can daily witness conflicting and antagonistic situations, which become a direct threat to the future existence of Armenia. Nikol Pashinyan has a key role in all of t...
Turkish President Recep Tayyip Erdogan made a speech at a round table with representatives of think tanks at Turkevi Center (Turkish House) at the Turkish Embassy in New York, U.S., Ermenihaber writes...
Artsakh and the issue of the people of Artsakh is on the agenda of the Ministry of Foreign Affairs of Canada. While Yerevan is running here and there at the crossroads of peace, leaving aside all agen...
Azerbaijan, Turkey and Georgia are holding joint military drills. Computer-aided command staff drills named Eternity are held in Georgia. During the drills, the military personnel of the countries and...
Syrian President Bashar al-Assad has signed a decree on forming a new government, under which, in particular, the country’s foreign minister was changed, RIA Novosti writes, referring to the office of...
The leaders of the superpowers in the center of Tatarstan. The annual BRICS summit will take place on Oct. 22-24. About 20 countries will attend at the level of leaders. Official Yerevan also confirme...
Azerbaijan, a petrostate on the southeastern edge of Europe, has been propelled into the limelight as the location of COP29, Euronews writes. This follows an agreement with its arch-rival Armenia to b...
Alen Simonyan’s visit to Canada, even if it was made pursuant to a political agreement, is not acceptable for the Armenian community, Canadian-Armenian public figure and politician Zhan Halajian said ...
A year ago, before the presidential elections in Turkey, the BBC published a rather extensive documentary about Turkish President Recep Tayyip Erdogan. In the film, Erdogan was presented as a non-clas...