Այսօր գրվում է մեր ժողովրդի և պետության պատմությունը։ Դժբախտաբար, այս իշխանության «շնորհիվ» այդ պատմությունը գրվում է Բաքվում և այլ մայրաքաղաքներում։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում  գրել է «Սրբազան Շա...
Իսրայելական ուժերը ոչնչացրել են լիբանանյան «Հըզբոլլահ» շարժման գլխավոր քարտուղար Հասան Նասրալլահին, ինչպես նաև նրա իրավահաջորդին։ Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն, գրում է...
Ռուսաստանը չի միջամտում Հայաստանի և Ադրբեջանի գործերին․ «Известия»-ի հետ հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։ «ԱՊՀ ձևաչափի համաձայն՝ անդամ երկրների ղեկավարները ...
Հայաստանի Հանրապետությունը Ադրբեջանի հետ սահմանների բացման հարցում պատրաստ է որոշակի պարզեցումներ կատարել սահմանային հսկողության ընթացակարգերում՝ փոխադարձության, իրավահավասարության, կողմերի ինքնիշխանո...
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի սեպտեմբերի 30-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը: Գլխավոր դատախազության ապօրին...
Հայաստանն արդեն այս ամիս պատրաստ է Ադրբեջանի հետ ստորագրել «խաղաղության պայմանագրի» համաձայնեցված նախագիծը․ այս մասին Մոսկվայում՝ ԱՊՀ մասնակից երկրների ղեկավարների նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապ...
ՀՀ Վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը սոցցանցի իր էջում մանրամասներ է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից․ «Վարչապետ Փաշինյանը ՌԴ նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում ներկ...
Սահմանադրական դատարանը որոշեց, որ հայ-ադրբեջանական սահմանազատման կանոնակարգը համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը։ Վերջին օրերին շատ խոսվեց այս թեմայի մասին, փորձենք հասկանալ, թե իրականում ի՞նչ էր այ...
«Զանգեզուրի միջանցքի» թեման հավանաբար շոշափվել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի ու Հայաստանի իր գործընկերների՝ Իլհամ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի բանակցությունների ժամանակ, նշել է ՌԴ նախագահի մամո...

Today, the history of our nation and state is being written. Unfortunately, “thanks” to these authorities, that history is being written in Baku and other capitals, Archbishop Bagrat Galstanyan, the l...
08.10.2024
Israeli forces killed Hezbollah Secretary-General Hassan Nasrallah, as well as his successor, RIA Novosti writes, citing Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu. “We have eliminated thousands of ter...
Russia does not interfere in the affairs of Armenia and Azerbaijan, Dmitry Peskov, the press secretary for Russian president, said in an interview to Izvestiya. “According to the CIS format, the leade...
The Republic of Armenia is ready to make certain simplifications in border control procedures regarding the opening of borders with Azerbaijan, within the framework of respect for the principles of re...
The once pink city has become a city of smoke, dust and endless traffic jams, where residents spend most of the day on the roads, and if they also have children of school age, the time spent on the ro...
Armenia is ready to sign the agreed-upon draft “peace treaty” with Azerbaijan already this month, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in Moscow during the meeting of the leaders of CIS countr...
The Constitutional Court decided that the Armenian-Azerbaijani border delimitation regulation corresponds to the Armenian Constitution. In recent days, there has been a lot of talk about this topic. L...
Hungarian Prime Minister Viktor Orbán said Ukraine cannot defeat Russia on the battlefield, TASS writes, referring to Reuters. Orbán also highlighted the need for a ceasefire in order to save human li...
The issue of the “Zangezur corridor” was probably touched upon during the talks between Russian President Vladimir Putin and his Azerbaijani and Armenian counterparts, Ilham Aliyev and Nikol Pashinyan...
Talks between the leaders of the U.S., U.K., France and Germany will be held in Berlin on Oct. 12 ahead of a meeting of the contact group on military aid to Ukraine (Ramstein Format), a German governm...
Vladimir Putin received Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in the Kremlin. The president of Russia emphasized the dynamic development of trade and economic relations between the two countries. Du...
The leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia do not yet plan to hold a tripartite meeting to resolve the conflict between Baku and Yerevan, Russian presidential aide Yuri Ushakov said. “No, we have n...