Բաքուն աչք է դրել նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածներին. «Հարավային Ադրբեջան» թեզը պարբերաբար ՀԿ-ների բերանով դաշտ է նետում, տրամադրություններ ստուգում ու զուգահեռ գործում. Իրանի սահմանին բավա...
24.10.2024
Ձերբակալվել է Ռուսաստանի էներգետիկայի փոխնախարար Սերգեյ Մոչալնիկովը: Այս մասին գրում է РИА Новости -ն՝ հղում տալով իրավապահ մարմիններին։ «Մեղադրանք առաջադրելու և խափանման միջոցի հարցը որոշվում է»,- տե...
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը արձագանքել է ԱՄՆ նախագահի հանրապետական թեկնածու Թրամփի՝ հայությանը վերաբերող գրառմանը: Սեպտեմբերին հանձնախումբը քննադատական արձագանք էր տվել նաև դեմոկրատների թեկնածու Հ...
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ստորագրած հրամանագրերով դեսպաններ են հետ կանչվել և նոր դեսպաններ նշանակվել տարբեր երկրներում։ Արմեն Եդիգարյանը հետ է կանչվել Բուլղարիայի Հանրապետությունում և Հյուսիսային Մա...
Այսօր, հոկտեմբերի 24-ին, ՀՀ Առաջին Նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր առանձնատանը հանդիպել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Օլիվիե Դըկոտինյիի հետ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել...
Հայաստանի հերթական դիլեման՝ մտնե՞լ Բրիքս, թե՞ ոչ։ Բազմաթիվ փորձագետներ ու քաղաքական գործիչներ են խոսել դրա նպատակահարմարության մասին ու գրեթե բոլոր խոսակցություններում կարմիր թելով անցնում է ԵԱՏՄ֊ին ա...
Գազայի հատվածում դպրոցի ուղղությամբ Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով 18 մարդ է զոհվել։ «Առնվազն 18 մարդ է զոհվել, 42-ը՝ վիրավորվել այս դպրոցի վրա հարձակման հետևանքով, որտեղ ապաստան էին գտել մի քանի պաղե...
Բրյուսելում ի գիտություն են ընդունել Կազանում BRICS-ի գագաթնաժողովի հռչակագիրը, սակայն մերժել են ԵՄ-ի կողմից ընդունված պատժամիջոցների առնչությամբ պահանջները: Այս մասին հաղորդում է Интерфакс գործակալու...
Հոկտեմբերի 24-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Անգլիական-Հին Արևելյան Ուղղափառ եկեղեցիների միջազգային հանձնախմբի անդամներին՝ ուղեկցությամբ Մայր Աթո...
2024 թվականի հոկտեմբերի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել են Ռուսաստանի Դաշնության Կազան քաղաքում՝ BRICS-ի 16-րդ գագաթնաժո...
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը «Խաղաղ պայմանագրի» առաջընթացի լավ նշան է, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ «Շատ հաճելի է նշել, որ սկսվել է սահմանազատման և ս...
Եվրոպական խորհրդարանը «Ադրբեջանում իրավիճակի, մարդու իրավունքների ու միջազգային իրավունքի խախտումների եւ Հայաստանի հետ հարաբերությունների» վերաբերյալ բանաձեւն ընդունեց 453 կողմ, 31 դեմ, 89 ձեռնպահ ձայ...

Baku has its eyes on the territories of the Islamic Republic of Iran as well. It regularly pushes forward the “South Azerbaijan” thesis by NGOs, checking sentiments and acting in parallel. Quite close...
24.10.2024
Sergey Mochalnikov, Russian deputy minister of energy, has been arrested, RIA Novosti writes, referring to law enforcement agencies. “The issues of indictment and the measure of restraint are being de...
Deciding whether to join BRICS or not is Armenia’s next dilemma. Many experts and politicians have spoken about its expediency, and the issue of the EAEU membership is discussed in almost all conversa...
Eighteen people were killed in an Israeli airstrike on a school in the Gaza Strip. “At least 18 people were killed, and 42 were injured in the attack on this school, where several Palestinian refugees...
Brussels took note of the declaration of the BRICS summit in Kazan, but rejected the demands regarding the EU sanctions, Interfax news agency reports, referring to Peter Stano, lead spokesperson for t...
On Oct. 24, 2024, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev met in the city of Kazan, Russia, on the margins of the 16th BRICS summit, the Government of the Republ...
The process of border delimitation and demarcation between Armenia and Azerbaijan is a good sign of the progress of the “Peace treaty”, Russian President Vladimir Putin said. “It is very pleasant to n...
Azerbaijan, which is hosting the UN’s COP29 global climate summit, will expand fossil gas production in the next decade, according to a new report by Urgewald and the international NGO network CEE Ban...
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev are holding a bilateral meeting on the margins of the BRICS summit in Kazan. During the summit, Pashinyan stated that Arm...
Azerbaijan and Pakistan signed a $1.6 billion arms deal in September to supply Azerbaijan with the joint Pakistani-Chinese JF-17 Thunder Block III fighter jets, strengthening the military partnership ...
At the “Friends of BRICS” plenary meeting in Kazan, the leaders of the countries sat around the round table in alphabetical order. For example, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will work alongs...
Today, a vote will be held in the European Parliament on the resolution “On the situation in Azerbaijan, violation of human rights and international law and relations with Armenia”. The resolution inc...