Հնդկաստանի՝ որպես ՀՀ-ին պաշտպանական մատակարարի աճող ազդեցությունը տարածաշրջանի երկրների հետ համագործակցելու ռազմավարության մասն է
The Economic Times-ի հրապարակած տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանն ընտրել է Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի համատեղ մշակած «Տրայան» 155 մմ քարշակային հրետանային համակարգը՝ որպես ռազմական արդիականացման իր շարունակական ջանքերի մի մաս։ Նշվել է, որ այս նշանակալից քայլը ընդգծում է ավելի խոր պաշտպանական համագործակցությունը Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև, քանի որ վերջինս շարունակում է զարգացնել իր ռազմական հնարավորությունները: Հայաստանն ընտրել է Հնդկաստանին որպես հիմնական գործընկեր ոչ միայն հրետանու մատակարարման, այլ նաև առաջադեմ պաշտպանական տեխնոլոգիաների լայն շրջանակի, այդ թվում՝ հրթիռների, ռադարների և հրթիռային համակարգերի համար: Այս գործընկերությունը վկայում է պաշտպանության ոլորտում երկու երկրների միջև ռազմավարական հարաբերությունների աճի մասին։
Շեշտվել է, որ Հնդկաստանի «Տրայան» 155 մմ քարշակային հաուբիցի ընտրությունը նշանակալի քայլ է Հայաստանի հրետանու արդիականացման գործում։ Այն նաև ընդգծում է Հնդկաստանի աճող ազդեցությունը՝ որպես տարածաշրջանում առաջադեմ ռազմական տեխնոլոգիաների մատակարար:
Համագործակցությունը նաև հնարավորություն է ընձեռում Հնդկաստանին ամրապնդելու իր ռազմավարական դիրքը Կովկասում՝ տարածաշրջանում, որը ռազմավարական նշանակություն ունի և՛ Եվրոպային, և՛ Մերձավոր Արևելքին հարևանության շնորհիվ: «Հնդկաստանի՝ որպես Հայաստանին պաշտպանական մատակարարի աճող ազդեցությունը տարածաշրջանի երկրների հետ համագործակցելու ավելի լայն ռազմավարության մի մասն է, որոնք փնտրում են հուսալի և տեխնոլոգիապես առաջադեմ ռազմական հարթակներ՝ միաժամանակ նվազեցնելով կախվածությունը ավանդական զենք մատակարարողներից, ինչպիսին է Ռուսաստանը:
Հնդկաստանի՝ որպես պաշտպանական գործընկեր ընտրելը արտացոլում է նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքական ավելի լայն նպատակները։ Դիվերսիֆիկացնելով իր պաշտպանական մատակարարներին՝ Հայաստանը ձգտում է նվազեցնել իր կախվածությունը որևէ առանձին ազգից, հատկապես Ռուսաստանից, որն ավանդաբար եղել է զենքի հիմնական մատակարարը: Այս դիվերսիֆիկացման ռազմավարությունը Հայաստանին ապահովում է իր պաշտպանական հարաբերությունների ճկունության պահպանումը, ինչը անհրաժեշտություն է այսօրվա բազմաբևեռ աշխարհակարգում», – նշվել է հոդվածում:
«Տրայան» 155 մմ հաուբիցի ներմուծումը Հայաստանի զինված ուժեր նոր էջ է նշանավորում Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև աճող պաշտպանական գործընկերության մեջ։ Մինչ Հայաստանը շարունակում է արդիականացնել իր ռազմական ուժերը, երկրի կողմից Հնդկաստանի ընտրությունը որպես պաշտպանության հիմնական մատակարար ազդարարում է դեպի ավելի մեծ դիվերսիֆիկացիա և Ասիայի զարգացող պաշտպանական հսկայի հետ կապերի ամրապնդում: Քանի որ Հնդկաստանը պատրաստվում է մատակարարել ավելի առաջադեմ համակարգեր, ներառյալ հրետանին, հակահրթիռային պաշտպանության և հսկողության տեխնոլոգիաները, այս գործընկերությունը ավելի ու ավելի կարևոր դեր կխաղա Հայաստանի ռազմական կարողությունների բարձրացման գործում՝ միաժամանակ խթանելով ավելի լայն աշխարհաքաղաքական համագործակցությունը. գրել է պարբերականը: