ՀՀ-ի՝ ԵՄ-ին միանալու գործընթացը ճանապարհ է հարթում երկար և պոտենցիալ անպտուղ որոնումների համար․ Politico
Հայաստանի խորհրդարանը պաշտոնապես ընդունել է ԵՄ-ին երկրի անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին օրենքը։ Երևանի որոշումը ճանապարհ է հարթում դաշինքում տեղ գրավելու երկար և ոլորում (պոտենցիալ անպտուղ) որոնումների համար, գրել է Politico-ն:
Օրենսդրությունը, որն այժմ անցել է երկրորդ ընթերցմամբ, կոչ է անում Հայաստանի կառավարությանը սկսել ԵՄ անդամակցության գործընթացը։ Հարավկովկասյան երկիրը տասնամյակներ շարունակ եղել է Ռուսաստանի մերձավոր դաշնակիցը տարածաշրջանում, սակայն վերջերս նա ձգտում էր խզել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ, քանի որ Հայաստանը մեղադրում է նրան հարևան Ադրբեջանի հետ հակամարտությունում աջակցություն չցուցաբերելու մեջ:
Մինչ Երևանն այժմ աշխատում է Ադրբեջանի հետ պատմական խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ, նա նաև ցանկանում է ամրապնդել կապերը Բրյուսելի հետ:
Այնուամենայնիվ, ԵՄ-ին միանալու գործընթացը կարող է տևել տասնամյակներ, քանի որ այն ներառում է երկրի համապատասխանություն բլոկի չափանիշների լայն ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարական ինստիտուտները, դատական համակարգը և հիմնարար իրավունքների գործունեությունը։ Երկրները կարող են նույնիսկ հետ կանգնել գործընթացի ընթացքում, ինչը տեղի է ունենում Հայաստանի մյուս հարևաններից մեկ այլ երկրում՝ Վրաստանում, սակայն Բրյուսելը դադարեցրել է անդամակցության գործընթացը, «քանի որ երկիրը բռնել է ավտորիտար առանցքը»:
Ինչպես գրել է թերթը, Կրեմլի ազդեցությունը մնում է ուժեղ Հայաստանում, քանի որ այն մեծապես կախված է ռուսական էներգետիկայից և առևտուրից, և Երևանում նույնիսկ ռուսական ռազմաբազա կա։