Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր գործարքը կարող է օգնել ավելի շատ գործարքների համար ճանապարհ հարթել․ Jerusalem Post
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ համաձայնագրի հեռանկարները կարող են միավորել որոշ երկրների, որոնք սովորաբար հարցերի նույն կողմում չեն: Դա պայմանավորված է նրանով, որ թվում է, թե ԱՄՆ-ն, Իրանը, Ռուսաստանը, Թուրքիան և հիմնականում բոլորը կցանկանան Երևանի և Բաքվի միջև գործարքի կնքումը․ գրել է The Jerusalem Post-ը: Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Թեհրանը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագրի նախագծի կնքումը։
Միացյալ Նահանգները ևս գովաբանել է Հայաստանին և Ադրբեջանին պատմական խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններն ավարտելու համար: ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Վաշինգտոնում հանդիպել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ։ Ռուբիոն խնդրել է «աջակցություն խաղաղության համար Ուկրաինայում և Հարավային Կովկասում»: Թուրքիայի ազգային հանրային հեռարձակողը, հայտնել է. «ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնագիրը՝ ընդգծելով տարածաշրջանում կայուն անվտանգության և բարգավաճման կարևորությունը»։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին տեղեկացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին։ Ըստ այլ տեղեկությունների՝ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը ևս ողջունել է երկրների միջև խաղաղության հնարավորությունը։ Մինչ Ֆիդանը Վաշինգտոնում էր, Արաղչին Երևանում հանդիպել է Փաշինյանի հետ։ Արաղչին քննարկել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման կարևորությունը և տարածաշրջանում Իրանի դերը։ Միևնույն ժամանակ JP-ն ընդգծել է, որ Բաքուն էներգառեսուրսներից ստացված իր գումարները ներդրել է նոր ռազմական տեխնոլոգիաների մեջ: Ադրբեջանը ամուր կապեր ունի նաև Իսրայելի և Թուրքիայի հետ։ Իրանը ցանկանում է աշխատել և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի հետ։
Սա հատկապես վերաբերում է հյուսիս-հարավ առևտրային միջանցքի նկատմամբ նրա շահագրգռվածությանը, որը կապում է Բաքուն Պարսից ծոցի և Կենտրոնական Ասիայի հետ: Թեհրանը կարծում է, որ խաղաղ համաձայնագիրը կբերի տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը, ինչը կօգնի նաև Իրանին, որը պաշտպանում է երկրների տարածքային ամբողջականությունը։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր գործարքը կարող է օգնել ավելի շատ գործարքների համար ճանապարհ հարթել: Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հատուկ բանագնաց Սթիվ Վիտկոֆին ներգրավել է այս քննարկումներից շատերում։ Մարտի կեսերին Վիտկոֆը Բաքվում էր։ Շատ բան օդում կախված է, բայց որքան շատ խաղաղության շուրջ գործարքների ԱՄՆ-ն կարողանա աջակցել, այնքան Թրամփի վարչակազմը դա կարող է ներկայացնել որպես հաղթանակ և իր դոկտրինի առանցքային մաս: