Ռուսաստանի նկատմամբ Հայաստանի բարեկամության ցուցանիշը զգալի անկում է ապրել․ հետազոտություն
Կապի զարգացման ազգային հետազոտական ինստիտուտի վերլուծաբանները Մոսկվայում ներկայացրել են հետխորհրդային երկրների շարքում Ռուսաստանի նկատմամբ բարեկամության ինդեքսի վերջին տարբերակը։
Բացի ավանդական հակառեյտինգային մասնակիցներից՝ Ուկրաինայից, Բալթյան երկրներից և Մոլդովայից, վերլուծաբանները նշել են Ռուսաստանի նկատմամբ Հայաստանի բարեկամության զգալի անկում։ 2025 թվականին «հանրապետության հաղորդակցման ռեժիմը զարգացել է հիմնականում դեպի Արևմուտք վերակողմնորոշվելու ուղղությամբ»։ Միևնույն ժամանակ՝ պաշտոնական Երևանը պահպանել է արտաքին քաղաքականության հաղորդակցության և երկխոսության ուղիները Մոսկվայի հետ՝ միաժամանակ արագացնելով ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի հետ մերձեցումը։
Հայաստանի արևմտամետ շարժման կարևոր գործոնների շարքում, որոնք հանգեցրել են վարկանիշի որոշակի ցուցանիշների, փորձագետները նշել են ԱՄՆ-ի դերը հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացում, հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունները, վիզային ռեժիմի չեղարկման վերաբերյալ քննարկումները և շատ ավելին։
Այս ֆոնին՝ ՀԱՊԿ-ին անդամակցությունը փաստացի սառեցվել է։
Միևնույն ժամանակ՝ Հայաստանը մնացել է ԱՊՀ-ի և ԵԱՏՄ-ի անդամ, մասնակցել ՇՀԿ գագաթնաժողովի հանդիպումներին և կազմակերպել 10-րդ միջտարածաշրջանային ֆորումը Երևանում: