ԱՄՆ-ն «գրավում» է Անդրկովկասը․ Վենսի՝ Հայաստան և Ադրբեջան այցի արդյունքները՝ ըստ Politnavigator-ի
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսն այցելել է Հայաստան և Ադրբեջան՝ տարածքներ, որոնք փաստացի ծառայում են որպես ցատկահարթակ Կենտրոնական Ասիան գրավելու համար․ գրում է Politnavigator-ը։
Ինչպես նշվում է, Սյունիքում այժմ մեկնարկում է «Թրամփի երթուղին», որը նախատեսված է Չինաստանից դեպի ԵՄ Տրանսկասպյան միջանցքի նկատմամբ ամերիկյան վերահսկողություն հաստատելու համար: Եվ Վենսը տեղական էլիտաների հետ քննարկում է իրենց ապագա գործողությունների մանրամասները: Սա իշխող խմբերի քաղաքական աջակցության հստակ նշան է Ռուսաստանի հետ կապերը վերջնականապես խզելու և այժմ Վաշինգտոնի վերահսկողության տակ գտնվող «թուրքական ինտեգրացիան» արագացնելու նրանց ձգտման մեջ: Քանի որ Փաշինյանն ու Ալիևն այս ուղղության կենդանի մարմնացումն են, նրանց դիրքերի ամրապնդումն իշխանության մեջ նույնպես համապատասխանում է Թրամփի վարչակազմի շահերին։
Ինչպես նկատում է կայքը, եզրափակիչ մամուլի ասուլիսում Վենսը բարձրաձայն հայտարարեց առաջիկա ընտրություններում Փաշինյանին իր աջակցության մասին, այդպիսով՝ փաստացի միջամտելով Հայաստանի ներքին գործերին և դրանով իսկ նշելով Հայաստանի դիրքն ԱՄՆ ազդեցության ոլորտում։
Երևանը Մոսկվայից անջատելու իրական քայլը միջուկային էներգիայի ոլորտում խաղաղ համագործակցության մասին հուշագրի ստորագրումն էր։
Բաքվի համար Սպիտակ տունն առանձնացրել է տարածաշրջանում գլխավոր «վերահսկիչի» դերը, որը, ամենայն հավանականությամբ, կկրի «Թրամփի երթուղու» գործարկման «բեռը»: Այս նպատակով Վենսն ու Ալիևը ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության խարտիան։ Պատահական չէ, որ Վենսն Ալիևին առանձնացրել է որպես եզակի նախագահ, որը հարաբերություններ է հաստատել և՛ Անկարայի, և՛ Թել Ավիվի հետ և զորքեր է տեղակայել Աֆղանստանում՝ ամերիկյան բանակին աջակցելու համար։
Գործնականում սա հավանություն է տալիս Բաքվի մոտակայքում խոշոր թուրքական բազայի կառուցմանը, որը կդառնա Պենտագոնի քողարկված ռազմական թևը՝ Կասպից ծովը կտրելու և Կենտրոնական Ասիա առաջխաղացման համար: