Երևանում հավանաբար մոռացել են «Հայկական երկաթուղիներում» Ռուսաստանի ներդրումների մասին․ Զախարովա
Ռուսաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը «Հայկական երկաթուղու» կառավարման և դրա ենթակառուցվածքներում ներդրումներ կատարելու հարցում․ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով Ռուսաստանի կողմից Հայաստանում երկաթուղային կոնցեսիայի հնարավոր վաճառքի մասին հարցին՝ «Թրամփի երթուղի» նախագծի իրականացումը կանխելու համար։
«Սրանք տարօրինակ հայտարարություններ են. դրանք դժվար թե ընդունելի լինեն։ Ռուսաստանը հետևողականորեն պաշտպանում է տարածաշրջանային  բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը»,- նշել է նա։
Զախարովան հիշեցրել է, որ դրան հասնելու համար շատ բան է արվել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում։
«Հայկական երկաթուղային ցանցը կառավարվում է «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի կողմից ավելի քան 20 տարի։ Այս ընթացքում ռուսական ընկերությունը ոչ միայն հետևողականորեն կատարել է կոնցեսիոն պայմանագրի բոլոր պայմանները, այլև, ինչը հավանաբար մոռացել է Երևանը, զգալի ներդրումներ է կատարել ենթակառուցվածքների և շարժակազմի մեջ՝ ապահովելով մեծ թվով աշխատատեղեր, ինչը պետք է հաշվի առնեն նաև Հայաստանում նրանք, ովքեր ցանկանում են արտահայտվել այս հարցի շուրջ»,- նշել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ ռուսական օպերատորը կառույց է, որը չի զրկում հանրապետությանը մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծում է դրանք։
«Երևանի խնդրանքով երկաթուղու երկու հատվածների վերականգնման վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը, որոնք կապում են Հայաստանը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ, հստակ արտահայտվել է այս տարվա փետրվարի 12-ին Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի կողմից։ Մենք կպահպանենք այս դիրքորոշումը»,- ընդգծել է Զախարովան։