Դոնալդ Թրամփին պատկանող գոլֆի ակումբի մոտակայքում տեղի ունեցած փոխհրաձգության կասկածյալը բերման է ենթարկվել։ Այս մասին հայտնում է քաղաքական գործչի որդին՝ Դոնալդ Թրամփ կրտսերը X սոցիալական ցանցում։ Նա ...
Ընտրություն պատերազմի ու խաղաղության միջև։ Հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանի ժողովրդի առջև հենց այս ընտրությունն է դրված․ այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։ Նա հայտարարել է, թե վստահ է...
Սեպտեմբերի 12-14-ը Երևանում անցկացվել է մի քանի տասնյակ երկրների երիտասարդների մասնակցությամբ միջխորհրդարանական միության երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովը․ այս մասին գրում է Sputnik...
Հայազգի կինոռեժիսոր Ռոման Բալայանը Ուկրաինայի պետական մրցանակ է ստացել։ Ալեքսանդր Դովժենկոյի անվան մրցանակը նրան շնորհել է Ոըկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ Ռոման Բալայանը մրցանակը ստացել է ուկրա...
Իսրայելը կստիպի հատուցել յուրաքանչյուրին, ով կփորձի հարձակվել իր վրա, ասել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կառավարության ամենշաբաթյա հանդիպման ժամանակ՝ մեկնաբանելով առավոտյան հրթիռային հարձակ...
Վենեսուելայում իրավիճակն ապակայունացնելու ձերբակալվել են ԱՄՆ երեք քաղաքացի, երկու իսպանացի և Չեղիայի մեկ քաղաքացի։ Վենեսուելայի ներքին գործերի նախարար Դիոսդադո Կաբելոն մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարա...

The suspect in the shootout near the golf club owned by Donald Trump has been taken into custody, the ex-president’s son, Donald Trump Jr., said in an X post. He also wrote that, according to law enfo...
At least six people have died as Storm Boris hit Central and Eastern Europe, KP.ru writes, referring to local media. At least four people died in the disaster in Romania; one Polish resident drowned i...
Many people were injured in a huge fire in Turkey. The fire started in a factory in Hendek district in Sakarya Province, TRT Haber reports, referring to Anadolu news agency. “For an unknown reason, an...
Bloomberg writes that the U.S. is concerned about the military-technological cooperation between Russia and Iran, particularly about the fact that Russia provides nuclear technologies to Iran. Accordi...
For destabilizing the situation in Venezuela, three U.S. nationals, two Spaniards and one Czech national were arrested. Venezuelan Minister of Interior, Justice and Peace Diosdado Cabello said at a pr...
Azerbaijani media reports that Richard Moore, the chief of the Secret Intelligence Service of the U.K. (MI6), visited Azerbaijan. As reported, the former British ambassador to Turkey gave a lecture at...
Yemen launched a surface-to-surface ballistic missile into Israel. An air raid alert was raised in 112 Israeli settlements. Israel’s National Medical Service reports nine victims who were injured whil...
During archaeological research in the Thuringian Forest in Eastern Germany, scientists discovered underground bunkers left over from the Second World War, Bild writes. Various artifacts were found ins...