Բրիտանական Մեն կղզում շարունակվում է ՖԻԴԵ-ի Grand Swiss մրցաշարը։ Խաղային երկրորդ օրը հայ շամատիստներից հաղթանակ տարավ միայն Սամվել Տեր-Սահակյանը։ Հայաստանի գործող չեմպիոնը սև խաղաքարերով առավելության...
26.10.2023
Արցախը հայկական ամենահին բնակավայրերից մեկն է, որի հայկականությունն այսօր կասկածի տակ է դնում թշնամին և պաշտոնական Երևանը։ Արցախի հայկականության մասին իրենց աշխատություններում գրել են հին հույներն ու ...
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը հայտարարել է, որ իր երկիրը կենտրոնացած է Գազայի հատվածի շուրջ գործողությունների վրա և շահագրգռված չէ Լիբանանի հետ սահմանին լարվածության սրմամբ, սակայն բանակ...
Զանգեզուրի միջանցքն օրակարգից դուրս չի գալիս, բայց այն արդեն գրավիչ չէ Բաքվի համար։ Այդպիսի նախաձեռնություններ կարելի է անել նաև Իրանի հետ։ Հիքմեթ Հաջիևի վերջին հայատարարությունն է, բայց «Զանգեզուրի մ...
Հոկտեմբերի 27-ին աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն կժամանի Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոն, հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։ ՀՀ ԱԳՆ-ում կկայանա Հայ...
Երբ Արցախում մարդիկ վառելիք, ավտոմեքենա էին փնտրում՝ երկրից դուրս գալու համար, Ավետիքն ու Ոսկեհատը հարսի զգեստ, մատանի ու գինի էին փնտրում, որ ամուսնանան։ Ընտանիքի հիմքը հայրենի տանն են դրել, մեկ նպա...
ՀՀ մարզկենտրոններում և խոշորացված համայնքներում Արցախից բռնի տեղահանված անձանց համար խորհրդատվական կենտրոններ են բացվել։ Այս մասին տեղեկացնում ենք ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից։ Հաղորդագ...
րցախից տեղահանված բնակիչները դեռ աշխատավարձ չեն ստացել, չգիտեն՝ կստանան թե ոչ։ Պետությունը չի վճարել նաև քաղաքացիների թոշակը, բազմազավակների, միակողմանի ծնողազուրկների և մի շարք այլ կատեգորիաներում նե...
Հայաստանի իրավական համակարգի պերճանքն ու թշվառությունը մեկ մեղադրանքում. «Պաշտպանության նախարարը չարամտորեն, նեղ խմբային շահերից ելնելով, առաջնահերթ բնակարաններ է հատկացրել առնվազն 5 տարի առաջնագծում ...
Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսը հրատապ քննարկում է անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով և հռչակագիր ընդունել։ Այս մասին ասված է Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի մշտական ներկ...
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի է ունեցաել «Գավիթ» հարթակի հանդիպում «Հայաստան և Արցախ․ գոյաբանական մարտահրավերներ և հաղթահարման ուղիներ» թեմայով։ Բազմակողմանի քննարկման առարկա դարձնելով հայրենիքի առ...
Սեպտեմբերի 19-ից հետո ԿԽՄԿ աշխատակիցները մինչ այսօր օգնել են Արցախից Հայաստան տեղափոխել 220 աճյուն։ Այս մասին տեղեկացնում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակը։ «Զոհերին նույնականացն...

Artsakh is one of the oldest Armenian regions. However, it being Armenian is today being questioned by the enemy and official Yerevan. Records on Artsakh being Armenian can be found in the works of th...
26.10.2023
The Zangezur corridor stays on the agenda. However, it is no longer interesting to Baku. Such plans can be implemented with Iran as well. This is the statement that Hikmet Hajiyev has recently made. H...
When people in Artsakh were foraging for fuel and cars to leave the country, Avetik and Voskehat were looking for a wedding dress, rings and a bottle of wine to get married. They laid the foundations ...
The names of deputy mayors of Yerevan have been announced: Armen Pambukhchyan, Levon Hovhannisyan, Suren Grigoryan and Sargis Madatyan. The Mother Armenia Alliance boycotted the session, thus not part...
Today, EUMA was honoured to host the delegation led by Canada’s Foreign Minister Mélanie Joly and Canadian Ambassador to Armenia Andrew Turner in FOB Jermuk. The EU Mission in Armenian made an X post ...
As far as the relations with Yerevan are concerned, Moscow expects to learn what Nikol Pashinyan meant when he talked about “diversifying relations in the security sector”. Spokesperson for the Russia...
With the help of my government’s initiative for peaceful neighborliness, we are ready to work with our neighbors and friends, namely Armenia and Azerbaijan, so that lasting peace will be established i...
The Artsakh conflict remains open. Leader of the NA Armenia Alliance Seyran Ohanyan said this at a press briefing. “The depopulation of Artsakh has not settled the conflict. Let us note that there is ...
At the Yerevan Council of Elders emergency session, four deputy mayors have been elected. Armen Pambukhchyan from the Civil Contract Party has been elected first deputy mayor by a vote of 32 in favor,...
Canadian Foreign Minister Mélanie Joly is in Armenia on an official visit. She has visited the office of the EU observation mission in Jermuk, Armenpress reports. “It is a great pleasure to be in Jerm...
Mayor of Yerevan Tigran Avinyan has announced that the Council of Elders’ Civil Contract Party is headed by Armen Galjyan. Nuard Vardanyan will hold the post of secretary. Ani Khachatryan heads the H...
France stands by Armenia and Armenians. French Minister of the Armed Forces Sébastien Lecornu made an X post on this. “We pledge our firm and unwavering support,” he noted.