Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ և «Մոսֆիլմ» կինոկոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Կարեն Շախնազարովը ստացել է «Ոսկե արծիվ» պատվավոր մրցանակը՝ ռուսական կինեմատոգրաֆում ունեցած ավանդի համար։ Հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։ Մրցան...
Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորությամբ Թբիլիսիում տեղի ունեցած Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շր...
Մի քանի օր առաջ Մոսկվան Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին ևս մեկ հրավեր է փոխանցել՝ այցելելու Ռուսաստանի Դաշնություն՝ քննարկելու Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագիրը, ճեպազրույցի ժաման...
Թուրքիայի խորհրդարանի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ, նախկին պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը խորհրդարանում ելույթի ժամանակ անդրադարձել է Թուրքիայի պաշտպանության ոլորտի հարցերին և ԱՄՆ-ից F-16 ...
Արդարադատության միջազգային դատարանն Իսրայելին կարգադրել է ձեռնարկել բոլոր միջոցառումները՝ Գազայի հատվածում ցեղասպանությունը կանխելու համար։  Այս մասին հաղորդում է BBC-ն։ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը...
Այսօր տեղի է ունեցել Ազատի զինվորական կացարանի հրդեհի գործով դատական նիստը։ Տուժող Լևոն Խառատյանի հարցաքննության ժամանակ այլ տուժողների իրավահաջորդները դժգոհությունն են հայտնում առ այն, որ ըստ իրենց՝ ...

The year 2024 is not going to be uneventful in terms of elections. In Azerbaijan, snap presidential elections are due in February; Russia will elect president in March, while the United States in Nove...
26.01.2024
Secretary General of NATO Jens Stoltenberg has welcomed Hungary’s willingness to approve Sweden’s membership in NATO. “I welcome the clear message from Hungarian Prime Minister Viktor Orban and his g...
The U.S. demands that the Syrian armed opposition do maximum damage to the Russian military contingent, Russian envoy to Syria Alexander Lavrentiev said this in an interview to RIA Novosti. He noted t...
Since the escalation of the Israeli–Palestinian conflict, Oct. 7, 2023, the death toll in the Gaza Strip has reached 26,083. The Gaza Health Ministry made a Telegram post on this. As reported, another...
The Administrative Court recently upheld the claims filed by ARF Bureau member Mourad Papazian and Masis Abrahamyan against the National Security Service of Armenia (RA NSS). The court held that the b...
Director of Genesis Armenia Think Tank and Foundation, Candidate of Political Sciences, Associate Professor Abraham Gasparyan analyzed on “Change the Channel With Abraham Gasparyan” the synchronized a...
The first execution by nitrogen gas in U.S. history was carried out in the state of Alabama. Kenneth Eugene Smith, 58 years old, was put to death. The Alabama Attorney General’s Office issued a statem...
In Turkey, a bus driver lost control, after which the bus skidded off the road and overturned. The Turkish media reports that people died and were injured. The incident took place in Kastamonu Provinc...