28 օրվա ընթացքում աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն աճել է 80%-ով, իսկ մահացությունների թիվը, ընդհակառակը, նվազել է 57%-ով հայտնում է ԱՀԿ-ն: Կազմակերպությունն նշում է, որ կորոնավիրուսը շարուն...
11.08.2023
Արցախի ԱԳ նախարարությունը պատասխանել է այլընտրանքային տրանսպորտային ուղիների, այն է՝ Աղդամի ճանապարհի բացման մասին հարցին, որի վերաբերյալ քննարկումը տեղ էր գտել նաև «Կոմերսանտ» պարբերականի այսօրվա հո...
«Ամերիկյան ձեռներեցության ինստիտուտ» (AEI) վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Մայքլ Ռուբինն իր հեղինակային հոդվածում անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը և «Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող սովին, որն...
«Նայեք, քանի չեն ջնջել», «Ալիևն արտասվում է», «Փաշինյանի ապտակը Էրդողանին» և այլ թեժ վերնագրերով, բայց ոչինչ չասող տեսանյութերը հավաքում են մի քանի հազար, նույնիսկ մի քանի հարյուր հազար դիտում։ Ֆեյսբ...
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն իր թվիթերյան միկրոբլոգում անդրադարձել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի աշխատակիցներ Սառա Արքինի և Դեմյան Մըրֆիի Հայաստան կատարած այցին։ «Շահագ...
Քրեական վարույթով հսկող դատախազը մերժել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Արմենի Սմբատյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ՝ տարբ...
Վերջին շրջանում մայրաքաղաքում փոշու առկայությունն պատճառը շինարարությունն է, որից առաջանում է ահռելի քանակությամբ շինարարական աղբ` հետևաբար նաև փոշի։ «Տապան-էկո» բնապահպանական ՀԿ նախագահ Հրանտ Սարգսյա...
Ստեփանակերտի շուրջօրյա ջրամատակարարման համակարգը լուրջ խնդիրների է բախվում:Այս մասին տեղեկացնում է Ստեփանակերտի քաղաքապետարանն ու հորդորում է բնակիչներին խնայողաբար օգտագործել ջուրը։ «Հարգելի՛ քաղաքաց...
Ռուսաստանը, կարծես, ուրվագծում է ՆԱՏՕ-ական նեոգաղութացման ռազմական գործողությունների ավարտն Ուկրաինայում և, ի հեճուկս շատերի, ռազմավարական նոր բալանսավորում է թելադրում Եվրասիայում և Մեծ Մերձավոր Արևե...
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը երեկ հեռախոսազրույց է ունեցել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի և Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոս Արամ Ա-ի հետ: Այս մասին հայտնում են ԱՀ ԱԺ-ից։ Երկու կաթող...
Զինծառայող Ժորա Կարապետյանի մահվան դեպքով էական մի շարք հանգամանքներ են պարզվել․ հայտնում են ՀՀ Քննչական կոմիտեից: 2023 թվականի օգոստոսի 10-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն...
Իսրայելում բնակվող մի շարք ակադեմիկոսներ, հոգևոր, մշակութային ոլորտի գործիչներ դիմել են երկրի նախագահ Իցհակ Հերցոգին՝ Արցախում հումանիտար ճգնաժամի լուծմանն օգնելու և 120 000 մարդկանց ապահովելու նպատակ...

Artsakh Foreign Ministry responded to the media inquiry about the opening of alternative routes, namely the Aghdam road. Today, the Russian Kommersant referred to this matter as well. The question wa...
11.08.2023
Senior fellow at the American Enterprise Institute Michael Rubin published an article on the blockade of the Lachin corridor and the continuing famine caused by the illegal Azerbaijani blockade. The a...
Russia seems to be getting to the end of the military operations against NATO’s neo-colonialism in Ukraine and, in the face of opposition from many sides, shifts the balance of power in Eurasia and th...
Yesterday, the president of the National Assembly of the Republic of Artsakh had telephone conversations with Catholicos of All Armenians Garegin II and Catholicos of the Holy See of Cilicia Aram I, A...
A number of scholars, religious leaders and public figures living in Israel called on President Isaac Herzog to help resolve the humanitarian crisis in Artsakh and provide 120,000 people with food sup...
Today, Chairman of Public Services Regulatory Commission Garegin Baghramyan referred to the recent complaints registered against Veolia Djur CJSC. “We regularly receive complaints and realize that th...
The Bureau of European and Eurasian Affairs of the U.S. Department of State made an X (Twitter) post on the private talks of Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Yuri ...
Special Representative of the Russian President on International Cultural Cooperation Mikhail Shvydkoy turned to Nikol Pashinyan, asking to change the measure of restraint imposed on Ambassador Extrao...
On Aug. 10, a serviceman of the N military unit of the RA Ministry of Defense, Zhora Karapetyan, died from a gunshot wound under mysterious circumstances. The RA Ministry of Defense reports that despi...
Russia is going to open a consulate in the territory of the Republic of Cyprus under Turkish occupation. The Russian media provided this information, noting that the Russian population there reaches a...
Referring to Armenia or Artsakh, various key figures of the Aliyev regime continue to target Third President Serzh Sargsyan. Secretary of the NA With Honor Faction Tigran Abrahamyan made a Facebook po...
The Armenians of the U.S. have been staging protests in support of Artsakh for five days. The protest began outside the house of Member of the U.S. House of Representatives, Congressman Adam Schiff. ...