Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը մեր ընդհանուր Եվրոպական ժառանգության հիմնարար մասն է։ Այդ մասին X-ի իր էջում գրել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Միրիամ Լեքսմանը։   «Ահ...
90 տարեկանում մահացել է Մոսկվայի Երգիծական թատրոնի նախագահ, ՌԴ ժողովրդական արտիստ Ալեքսանդր Շիրվինդտը։ Այս մասին ТАСС-ին հայտնել է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Ղազարովը։ «Ինձ զանգահարեց Ալեքսա...
Հայի վրեժխնդրության ու արժանապատվության կերպար Սողոմոն Թեհլերյանը 1921 թվականին` հենց այս օրը գնդակահարեց Հայոց Ցեղասպանության կազմակերպիչներից Թալեաթ փաշային։ Թեհլերյանը ձերբակալվեց սպանության վայրու...
ՌԴ նախագահի թեկնածու, գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նախագահական ընտրություններում քվեարկել է առցանց ձևաչափով։  ՌԴ նախագահական ընտրություններում առցանց քվեարկությունն առաջին անգամ է կիրառվում։ Ռուսաս...
Կիևի ռեժիմն իր հարձակումներով փորձում է խաթարել քվեարկության գործընթացը և ահաբեկել մարդկանց սահմանամերձ շրջաններում։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ Անվտանգության խորհրդի անդամների...
Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ Հայաստանի եպիսկոպոսները և թեմակալ առաջնորդները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ Արցախի Հանրապետության գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավա...
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն աշխատանքային քննարկում է ունեցել ՀՀ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ռեկտորների հետ, տեղեկանում ենք ԿԳՄՍՆ-ից։ Նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ ...
Հասարակությունը պետք է համաձայն չլինի այն գործընթացներին, որոնք այսօր կատարվում են «խաղաղության» պայմանագիր ստորագրելու համար։ Այդ պայմանագիրը ստորագրելու համար Հայաստանը ակնհայտ և մեծ ճնշում է ստանու...
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը կայցելի Ադրբեջան։   Ինչպես հայտնում է ադրբեջանական APA գործակալությունը, այցը նախատեսված է այս շաբաթվա վերջին։   Գլխավոր քարտուղարը մի շարք հանդիպումներ կուն...

NATO Secretary General Jens Stoltenberg will visit Azerbaijan. As Azerbaijani news agency APA reports, the visit is scheduled for the end of this week. Stoltenberg will have a number of meetings with ...
15.03.2024
One person was killed in the crash of a military F-5 aircraft in Turkey. The governor of Konya Province confirmed the information. The aircraft, making a training flight, crashed while landing. It is ...
In the wake of the 44-day war in 2020, vandalism of cultural heritage was being carried out in the occupied territories of Artsakh, but not to the extent and not with the speed as today. State buildin...
After the search in the second building of the Yerevan Municipality, an official was arrested. He has been charged with accepting a bribe. Spokesperson for the Anti-Corruption Committee of Armenia Mar...
Hamas has proposed releasing Israeli women and children in the initial stage of a possible ceasefire in the Gaza Strip in exchange for the release of up to 1,000 Palestinian prisoners, Reuters reports...
The Anti-Corruption Committee of Armenia conducted an investigative search in the Architecture and Urban Development Department, located in the second building of the Yerevan Municipality. Arrests hav...
Armenia can apply for membership in the European Union, Lead Spokesperson for the External Affairs of the EU Peter Stano told Izvestiya. “Countries have the right to strive for a better future for the...
The ninth tripartite meeting between the Azerbaijani, Georgian and Turkish foreign ministers is taking place in Baku. The meeting is being attended by Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, Tur...
Japan will not recognize the results of the Russian presidential elections in the territories that Tokyo considers Ukrainian. Japanese Chief Cabinet Secretary Yoshimasa Hayashi said this. “I would l...
Almost 250 trucks carrying humanitarian aid were checked and allowed to enter the Gaza Strip. The Israeli Ministry of Defense unit Coordinator of Government Activities in the Territories (COGAT) repor...
Before Nowruz, the Iranian New Year, the presidents of Azerbaijan and Iran will visit Khoda Afarin Dam. Iranian Ambassador to Azerbaijan Abbas Mousavi said this in an interview to an Azerbaijani media...
Polls have opened in Russia for the presidential election. Voting will take place for three days, on March 15, 16 and 17. The candidates for the office are Leonid Slutsky, Nikolay Kharitonov, Vladis...