Ռուս խաղաղապահներն արդեն փակել են 6 դիտակետ և 15 ժամանակավոր դիտակետ Լեռնային Ղարաբաղի Ասկերանի, Շուշիի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններում: Այս մասին տեղեկացնում է ՌԴ ՊՆ-ն։ «Նրանք այժմ մասնակցում են...
11.10.2023
Իսրայելի օդային հարվածները վնասել են յոթ օբյեկտներ, որոնք ջրով և սանիտարական պայմաններով ապահովում էին ավելի քան 1 միլիոն 100 հազար մարդու: Այս մասին ասված է ՄԱԿ-ի հումանիտար հարցերի համակարգման գրասե...
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման ռազմական թևը՝ «Քասամի բրիգադները» հայտարարել է Իսրայելի հյուսիսում գտնվող Հայֆա քաղաքի հրթիռակոծման մասին։ Այս մասին տեղեկացնում է Al Arabiya-ն։ «Քաղաքը գնդակոծվել է R-16...
Ֆրանսիան ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի շրջանակներում կպահանջի Արցախ հայերի վերադարձի վերաբերյալ բանաձև ընդունել։ Այս մասին Ֆրանսիայի սենատում հայտարարել է այդ երկրի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոննան։ «Ադրբեջան...
Արցախից տեղահանված բնակիչները այսօր տարբեր հասցեներում են։ Նրանցից մեծ մասը Արարատի մարզում են տեղավորվել։ Մոտ 10 անվճար կացարանում հարյուրավոր արցախցիներ են ապրում։ ABC Media-ն այցելել է այդ կացարան...
Արմեն Աշոտյանի փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը ՀՀԿ փոխնախագահի կալանքը երկարաձգելու փաստը մեկնաբանելով՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ պատրանքներ չունեինք, գործող իշխանություններին, այնուամենայնիվ, հաջողվ...
Նախ` Տիգրան Մեծի, հիմա էլ Ուրարտական թագավորության ժամանակաշրջանի քարտեզներն են Հայոց պատմության դասագրքերում սխալ ներկայացվում։ Պատմաբաններին, ուսուցիչներին և հնագետներին այս փաստն անհանգստացնում է։ ...
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոց կալանքը երկարացվեց ևս երեք ամսով։ «Սույն գործով մեղադրյալ Արմեն Գևորգի Աշոտյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքի ժամկետը երկարացնել 3 ամիս ժամկետո...
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը վստահեցրել է, որ եթե ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշեր մասնակցել Ղրղզստանում կայանալիք ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին, ապա նրա հետ երկկողմ հանդիպում ...
Ժնևում հոկտեմբերի 11-ին ընթացող ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 54-րդ նստաշրջանի շրջանակներում 34 երկիր հանդես է եկել համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ խոր մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում մար...
2018-ի իրադարձություններից 5 տարի անց, անգամ պատերազմում պարտությունից ու Արցախի կորստից հետո, իշխող վարչակազմը շարունակում է հիշել, մեջբերել, հպարտանալ և իրենց գլխավոր ձեռքբերումը համարել հեղափոխությ...
Առաջիկա օրերին Իսրայելում ազգային միասնության կառավարություն կձևավորվի։ Այս մասին տեղեկացնում է իսրայելական 13-րդ հեռուստաալիքը՝ հղում տալով նախարարների կաբինետին մոտ կանգնած աղբյուրներին։ Նոր կառավար...

The Russian peacekeepers have already dismantled six fixed and 15 temporary observation posts in the Askeran, Shushi, Martuni and Martakert regions of Nagorno-Karabakh, the Russian Defense Ministry re...
11.10.2023
On Oct. 11, the 54th Session of the U.N. Human Rights Council was held in Geneva. Thirty-four countries issued a joint statement expressing deep concern regarding the grave humanitarian and human righ...
Fluctuations in exchange rates have occurred after the recent internal and external developments in Armenia. The Armenian dram rapidly depreciated, and the dollar rate to one AMD reached to 460. Econo...
Hayakve bill has been brought before the National Assembly. The bill designed to criminalize the recognition of Artsakh as part of another state and the denial of Armenian Genocide is more than releva...
The Russian peacekeepers’ further presence in Artsakh will be discussed with Azerbaijan. Spokesperson for the Russian President Dmitry Peskov said this. As TASS reports, Peskov also noted that talks ...
Russia is preparing a substantial set of aid packages for Armenia both at the level of state and NGOs. During the meeting, the sides mainly focused on the issues concerning the Syunik Province. Russia...
Spokesperson for the U.S. Department of State Matthew Miller responded to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov’s statement that the U.S. interferes in the South Caucasus issues for its geopolitical ...
On the initiative of the Iranian side, a telephone conversation was held between Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian. The foreign ministers of ...
Over 1200 Israelis have been killed as a result of the Hamas offensive on Israel, International Spokesperson of the Israel Defense Forces Jonathan Conricus reports. As noted, most of the victims are c...