Ուկրաինայի զինված ուժերը պատրաստվում են հարձակման նոր փորձեր ձեռնարկել 2024 թվականին, բայց այդպիսի փորձեր կլինեն նաև 2023-ին․ այս մասին ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին․ հայտնում է Reuters...
08.11.2023
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը կորցրել է վերահսկողությունը Գազայի հատվածի հյուսիսում. ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի խոսնակ Դանիել Հագարին. փոխանցում է Ռիա Նովոստին։ «Այսօր...
ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեն՝ ղեկավար Ռոբ Բաուերի գլխավորությամբ, ժամանել է Վրաստան՝ տեղեկանալու հանրապետության առաջընթացի մասին՝ կապված ՆԱՏՕ-ի դաշինքին միանալու ցանկության հետ. հաղորդում է Վրաստանի պաշտպ...
Հայոց պատմության 7-րդ դասարանի դասագրքի շուրջ քննարկումները, բանավեճերն ու տարակարծությունները շարունակվում են։ Պատմության ուսուցիչներն ու պատմաբանները դասագրքում գտել են բազմաթիվ սխալներ, բարձրաձայնե...
Եվրախորհրդարանում տեղի է ունեցել «Արցախահայության իրավունքները եւ Եվրամիությունը» խորագրով համաժողովը, որը կազմակերպել եւ հյուրընկալել է կիպրացի պատգամավոր, սոցիալ-դեմոկրատական խմբակցության անդամ Կոստ...
ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժեր Գազայի հատված մտցնելու հնարավորությունը քննարկելը վաղաժամ է. այս մասին համաժողովի ժամանակ հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը․ հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։ Հարցին,...
Ուրախ եմ հանդիպել իմ ընկեր Մելանի Ժոլիի հետ և համապարփակ քննարկում ունենալ Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ ԵՄ-Կանադա գագաթաժողովին ընդառաջ․ այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Եվրահանձ...
Ադրբեջանը հայտարարում է, որ Հայաստանը դեռ չի հանձնել 8 գյուղերը, ԱԳՆ-ը խուսափում է պատասխանից, իսկ գերագույն գլխավորն էլ ոչ մի հստակ պատասխան չի տալիս։ ԱԳՆ-ն նշել էր, որ Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշո...
Պաղեստինցիներին չի կարելի վտարել Գազայի հատվածից, չպետք է նաև օկուպացվի Գազայի հատվածը․ այս մասին Տոկիոյում G7-ի նախարարների հանդիպումից հետո հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բե...
Հունասատանում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը իր՝ Diplomatic Life of Greece ամսագրի հոկտեմբերյան համարում տեղ գտած հարցազրույցում նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի վտանգը ամենևին էլ չեզոքացված չէ․ հա...
Գազայի հատվածի հարավում բոլոր հիվանդանոցները գործում են. այս մասին Sky News Arabia հեռուստաալիքի հետ զրույցում ասել է Պաղեստինի առողջապահության նախարար Մեյ Քայլեն։ «Հարավում բոլոր հիվանդանոցները շարու...
Դեսպան Սվենսոնը Սյունիքի մարզ կատարած այցի ընթացքում այցելել է Մեղրի և հանդիպել Վինեթ Մեղրի Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի ներկայացուցիչներին, ծանոթացել Հայաստանում ու տարածաշրջանում վերջիններիս գործուն...

Turkish President Recep Tayyip Erdoğan has left for Uzbekistan to attend the summit of the Economic Cooperation Organization. As the Turkish media reports, the development of regional transport infr...
08.11.2023
The representatives of Group of Seven (G7) members have issued a statement following the two-day meeting in Tokyo. They have also touched on the Artsakh issue. “We are deeply concerned about the huma...
The situation in the South Caucasus is grave. CSTO Secretary General Imangali Tasmagambetov said this at the meeting of the CIS Security Council secretaries. “With regard to the difficult situation i...
The Artsakh InfoCenter made a Facebook post on the publications about the alleged crimes committed by the Artsakh officials, noting that president Samvel Shahramanyan has appealed to the RA Prosecutor...
Having imported rocket launchers and missiles from India, Armenia is now importing an anti-drone system, Тhe Eurasian Тimes writes. The newspaper writes that Armenia, ravaged by the recent conflict, ...
Israel has announced that its armed forces are carrying out military operations in the center of Gaza City, aiming to destroy the militants of radical movement Hamas. The Israeli Defense Minister note...
Congressman Adam Schiff has invited the Catholicos of the Great House of Cilicia to deliver the U.S. House of Representatives’ opening prayer. “His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Ci...
The conflict settlement between Azerbaijan and Armenia will be possible only when non-regional forces stop interfering in the conflict. However, the actions of the West are only exacerbating the situa...
Some countries are trying to cause confusion and undermine traditional value systems in the CIS countries. Russian President Vladimir Putin said this in his video address to the participants of the me...
It was obvious that the Azerbaijani court would not acquit or release 68-year-old Vagif Khachatryan. Former Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan made a Facebook post on this. “It was clear, ...
Peace between Armenia and Azerbaijan continues to be a priority for the U.S. Principal Deputy Spokesperson for the U.S. Department of State Vedant Patel said this at a daily press briefing. In respons...
The “Seismic Protection Territorial Survey” of the RA Ministry of Internal Affairs reported that at 9:18 a.m. on Nov. 8, an earthquake measuring 5.4 on the Richter scale occurred. The earthquake happe...