Թրամփի անզորությանը հակադարձեց Զելենսկիի անզորությունը. Մինասյան
Թրամփի վարչակազմը, միամտաբար ակնկալելով հանդիպում անցկացնել Զելենսկիի հետ պետական ղեկավարների պաշտոնական հանդիպման ընդհանուր ընդունված ձևաչափով, Սպիտակ տանը տեսավ մի տեսակ հետմոդեռն Չե Գևարային՝ ռոմանտիկ հեղափոխական առաջնորդի, ով արհամարհում է ձևականությունները և ավանդույթները: Հանդիպումից առաջ Զելենսկին խնդրել են պահպանել դրես-կոդը․ այս մասին իր տելեգրամյան ալիքում գրել է Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Հանդիպման նախապատրաստման մասին արտահոսքերից մենք գիտենք, որ Զելենսկիից կառուցողական վարքագիծ էր ակնկալվում։ Այս հանդիպման պայմանը Զելենսկի պատրաստակամությունն էր խաղաղ բանակցություններին։ Սկանդալը, որը ծագեց, և դրա բոլոր դերասանները գիտեին, որ այն հեռարձակվում է ուղիղ եթերում, Թրամփի վարչակազմի անզորության խոստովանությունն է.
Զելենսկին կառուցողական պահվածքի ստիպելու անզորություն, դիրքի վրա ազդելու անզորություն: Անզորությունը՝ ստիպելու ենթարկվել նույնիսկ այնպիսի մանրուքին, ինչպիսին է դրես-կոդը: Իսկ ուկրաինացի Չե Գևարայի վրա բղավելը պարզվեց միակ հնարավոր պատասխանն է:
Թրամփի անզորությանը հակադարձեց Զելենսկոիի անզորությունը. մի երկրի նախագահի, որն ամեն օր կորցնում է կյանքեր, տարածքներ, բնակչություն, տնտեսություն։ Երեք տարվա պատերազմի ընթացքում Զելենսկին կորցրել է իր ռացիոնալ փաստարկը՝ օգտագործելով իր զինանոցում մնացած միակ գործիքը՝ հեղափոխական շռայլությունը, որը հոսում է կոպտության մեջ։ Նա, հստակ գիտակցելով իր նկատմամբ Թրամփի վարչակազմի ծանր վերաբերմունքը (զուր չէր, որ հանդիպմանը նշվեց նրա մասնակցությունը Քամալա Հարիսի կողմից ընտրարշավին), չկարողացավ որևէ ռացիոնալ փաստարկ ներկայացնել իր դիրքորոշման պաշտպանության համար՝ գերադասելով ավազակային ագրեսիան դիվանագիտական արարողակարգից:
Եվրոպան, որը ներդրել է իր տնտեսության ապագան և դիվանագիտական հեղինակությունը ուկրաինական հակամարտության մեջ, անզոր է. նրա համար անհնար է լուծել հակամարտությունը՝ պարտադրելով Զելենսկին խաղաղության, քանի որ Եվրոպական գրեթե բոլոր երկրների առաջնորդներն այրել են Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կամուրջները, և անհնար է շարունակել այս հակամարտությունը առանց Թրամփի վարչակազմի ակտիվ ներգրավվածության՝ զենքի սակավության պատճառով։ Թրամփի և Զելենսկոիի միջև հասարակական հակամարտությունը նվազեցրել է Եվրոպայի մանևրելու հնարավորությունը մինչև ֆինանսական օգնության սովորական տրամադրումը, մի քայլ, որի համար եվրոպացի ընտրողները եվրոպացի առաջնորդներին ավելի խիստ են պահելու: Եվրոպան մտածում էր և նույնիսկ ցանկանում էր Զելենսկին օգտագործել որպես էքզիստենցիալ խաղի խաղադրույքները բարձրացնելու գործիք՝ որպես սառցահատ, որը կա՛մ սկանդալային, կա՛մ ցնցող, բայց, անշուշտ, կվերադարձներ Թրամփի վարչակազմին (չմոռանանք, որ և՛ Զելենսկին, և՛ Թրամփը, եվրոպական ընկալմամբ, պատկանում են նույն ցեղատեսակին՝ պոպուլիստներին): Վաշինգտոնի ձախողումը ստիպեց Եվրոպային ընդունել սեփական անզորությունը:
Ուկրաինական ժողովուրդն անզոր է, այս պատերազմում անդառնալիորեն կորցնում է իր երեխաներին, ենթակառուցվածքներն ու երկիրը։ Մարդիկ, ովքեր հավատում էին «Ժողովրդի ծառան» սերիալին և ցանկանում էին լավագույնը, բայց ստացան ոչ թե սովորական «ինչպես միշտ», որին կարող էին համաձայնվել, այլ՝ աղետ։ Ուկրաինական քաղաքականության զարգացումը երկրորդ Մայդանից հետո բնական է: Եվրոպական արժեքների համար պայքարող մարդիկ ստացան բռնապետություն և անհույս (բառի ուղիղ իմաստով) ապագա։ Նրանք անօգնական հետևում են, թե ինչպես են իրենց որդիների կյանքը դառնում Զելենսկիի համար ավելի քիչ կարևոր, քան իշխանությունը պահպանելը: Եվ նույն անզորությունը ուղեկցում է այն գիտակցմանը, որ հեղափոխությունը՝ Մայդանի միակ արժեքը, պարզվեց, որ ավելի դիմացկուն է, քան Ուկրաինան։
Ռուսաստանն անզոր է, սովոր է ավելի շատ գնահատել իրավիճակը «տեղում», քան ժողովրդի տրամադրությունը։ Ուկրաինական պատերազմում հաղթելու ժամանակ Ռուսաստանը կորցնում է սիրտը և չի կարողանում սինթեզել դրական հույզեր՝ ամենաարժեքավոր ակտիվը մետա-ճշմարտության հաստատված աշխարհում:
Սա իմպոտենցիայի շքերթ է։ Ոչ ոք չէր կարող դիմակայել մասնակցելուն»: